Agro Turizm Bahçemizi Ziyaret Edin
Giçça La Caverna Mağara Restorant Hakkında

The Nitovikla Garden Hotel’in araç park yerinde düz bir arazi içerisinde idi. Önünde iki incir ağacı olan mağara üst yüzeyi görülebilmekteydi. Küçük bir bar yapmak amacı ile girilen temizlik çalışması sonucu burasının süre zaman içeisinde doğal bir mağara olduğu kanısına varılarak kazma işlemlerini başlattık. Ve günün sonunda tahminlerimiz doğrulandı. Ekzevator, şiro gibi araçlar kullanılarak kazı işlemini yürüttük. Değerli dostum, patronum ve abim Tuncer Bağışkan ile yapmış olduğumuz çalışmalar ile ortaya koyduğu görüşleri ve saptamaları sonrası yolumuza devam ettik. Mehmetcik Belediye Başkanı Beyazıt Adalıer’in  de özel traktörünü kullanarak gece yarıları birlikte çalışılarak zemin düzeltme işlemleri yapıldı. Amaç, burada ciddi bir turistik ürün yaratarak 3000 yıllık doğal bir mağara olduğu tahmin edilen bu ürünün Kıbrıs turizmine kazandırmaktı. Kullanılacak yapı malzemelernin de tamamen doğal olması temel hedefdi. Mağara iç alan kaplaması doğal mağara taşı, zemin tabanı da yine doğal taş ile kaplandı. Toprak kaymasını önlemek için de perde duvarı önü kerpiç ile kaplandı. (Kerpiç: Kokmuş toprak ve saman karışımı elde edilen kokmuş harçtan yapılır.) 10 metre yüksekliğinde 150 metre kare alan genişliğine sahip doğal mağra şu anda restorant ve birçok etkinlikler için kullanılmaktadır. Jeoloji ve Maden dairesi tarafından yapılan incelemeler sonrası restorant olarak kullanımının uygun olduğu görüşü alındıktan sonra hizmete açıldı. Mağara içerisinde iki büyük kayanın bulunması da antik mezar olduğu yönünde izlenimleri ortaya çıkardı. Mağaranın restorant olarak kullanılması için de doğal ortamın bozulmamması ve yapılşamayı önlemek amacı ile gerekli alt yapı düzenlemeleri yapıldı. Küçük ve doğal malzemelerden yapılmış bir bar, hazır mutfak alanı, havalandırma ve ısı ile nemi dengeleyecek olan klima monte edildi. Lavabo ve tuvalet ihtiyaçları da üst kattaki restorantta giderilmektedir. Özürlüler için de ayrıca rampa inşa edildi. Mağara içerisine ayrıca mevcut bir oyuktan su akıtılarak küçük bir su şelalesi yapılarak özellikle yaz mevsiminde su sesi dinletilerek yemek servisleri yapılmaktadır.  Arzulanan düzeyde a la carte bir restorant olarak standartını artırması için çalışmalar devam etmektedir.  Şu anda yapılan yatırımlar ile mevcut şekli ile özel geceler, toplantılar, balolar, yılbaşı, bayram, sevgililer günü , düğün, nişan yemekleri ve grublara yönelik hizmetler verilmektedir.

 

GİÇÇA ADI  

Giçça adını ise Mehmetcik (Galatya) köyünde halen görülebilecek olan doğal bir mağaradan almaktadır. The Nitovikla Garden Hotelin konsepti gereği tüm bölüm ve köşelerde özel isimler görülmekte olup numara kullanılmamıştır. Giçça adı da bu amaç için kullanılmıştır. Mehmetcik köyündeki Giçça mağara ayni zamanda Kıbrıs’ta ecza deposu olarak kullanılan mağaralardan biri idi. 250 yıllık bir geçmişe sahip. Çok yıllar önce mağarayı bulan çoban buradan şişe içerisinde sıvı bir madde bulur. Ve bunu suya dökünce de suyun iki bölünüp buz kesildiğini gördükten sonra bu olayı köylüye anlatır. Ve köylü de mağarayı bulur. Ayrıca Mehmetcik halkı arasında da evlenmek isteyip de evi olmayan gençlere “Evin barkın yok, nereye evlenecen. Yoksa Giççanın mğarasına mı? “ diye tepkiler veya takılmalar yapılırdı. Bu söylem de önceleri birbirini seven iki genç ile ilgili. Fakir olan genç erkek zengin olan kızı ailesi vermeyince kızı kaçırır. Ve ovada bulunan Giçça mağrasına kapanırlar. Aileler gençlerin yurt dışına kaçtığını bilirler. Ancak yakın arkadaşları olayı ve saklandıkları yeri bildiği için aracı olur ve kızın babasına gençleri affederlerse geri dönebileceklerini söyleedikten sonra kızın ailesi de öneriyi kabul eder ve gençler de köye dönerler ve evlenirler.  

La Caverna adı da, insnlık tarihi boyunca mağarada yaşam ve yemek yemeği ifade ettiği için bir taraftan Kıbrıs kültüründe var olan bir isim ile insanlık tarihi boyunca kullanılan iki adı birleştirerek evrensel bir imaj yaratmayı öngördük.

Giçça La Caverna Restaurant 100 kişi kapasiteli. Restorantta özel yemekler, balolar, seminerler, konferasnlar, toplantılar ve benzeri etkinlikler düzenlenmektedir. Burada yapılan seminer, toplantı ve konferans gibi etkinliker için perde, kara tahta, laptop, power point  ve wireles (kaplosuz) internet ağı hizmetleri de ücretsiz olarak verilmektedir.

 

Gicca1Gicca3Gicca4Gicca5Gicca7Gicca8Gicca10Gicca11Gicca12Gicca14